Bağırsak Hastalıklarına Ne İyi Gelir?

  • December 12, 2022
  • 2494
  • 0
  • 0

  • Bağırsak Hastalıklarına Ne İyi Gelir?

Bağırsak hastalıkları, bağırsak ve mide fonksiyonlarında ortaya çıkan ve vücudumuz için sorun teşkil eden bozukluklardır. Bağırsak hastalığına yakalanma olasılığını en çok arttıran nedenlerden biri olumsuz hava koşullarıdır.

 

 Bu hastalığın belirtileri:


Kabızlık ve ishal


Şişkinlik


Mide bölgesinde ağrı


Bulantı ve kusma


Kanama


Ateş ve üşüme


Kramplar


Baş ağrısı Bağırsak hastalıklarının tanı ve tedavi süreci

 

 Bağırsak hastalığı olan kişiler, detaylı bir tıbbi özgeçmiş ve fiziksel muayene ile değerlendirilmektedir. Gaita testi dışkıda enfeksiyon ve kan durumunun saptanması için kullanılabilmektedir. Endoskopi ile bağırsak muayeneleri yapılır. Bu hastalığın tedavisi yaşam şeklinin değiştirilmesine dayanır. Yanlış beslenme, stres gibi bağırsak sendromuna sebep olan durumlara göre tedavi şekil almaktadır. Stres durumunun azaltılması, şikayetlerin azalmasını sağlayan ilk adımdır.

 

 Bağırsak hastalığı sendromunu kesinleştirebilmek için belirtilerinin yanı sıra diğer testler de yapılmalı ve tanı konmalıdır. Bu hatalık durumunda doktorun semptomları iyi incelemesi gerekmektedir. Test ve tetkikleri yapması ve sonrasında bu rahatsızlığın tanısını koyması gerekmektedir. Hastalığın gerçek tedavisine kişideki belirtileri ortadan kaldırmakla başlamalıdır. 

 

 Bağırsak hastalıklarına ne iyi gelir?

 

 Kişilerdeki oluşan en önemli sağlık sorunlarından biri ishal ve kabızlıktır. Bunları ortadan kaldırmak için kişinin beslenme düzenini değiştirmesi gerekmektedir. Özellikle ishal durumunda, lifli besinler beslenme listesine ve diyet listesine eklenmelidir. Bu durumlarda lifli gıdalar, tahıllar, meyveler ve bakliyatlar çok yararlıdır. Kabızlık durumunda ise sulu besinleri bol tüketmek gerekmektedir. Gerekli durumlarda ise ilaç takviyesi ile tedavi yapılmalıdır. Kişi 3 ana ve 3 ara öğün olacak şekilde az miktarda ve sık aralıklarla beslenmelidir. Öğün atlamalı ve gece geç saatlerde yemek yememelidir. Yemek yerken acele etmemeli ve hareket halindeyken de yemek yememelidir. Lokmaları iyi çiğnemelidir. Dışkılama alışkanlığını düzenlemek için tuvalete vakit ayırmalıdır. 

 

 Bağırsak hastalıklarında, ağır yemeklerden kaçınmak gerekmektedir. Ağır yiyecekler, mideyi ve bağırsakları çok yoracağı için kişinin bu besinlerden olabildiği kadar kaçınması gerekmektedir. Bunun dışında ise kişinin mutlaka stresten ve strese sebep olabilecek şeylerden kendisini uzaklaştırması gerekmektedir.

 

 Kişinin sigara ve alkol gibi vücuda zarar veren şeylerden uzak durması gerekmektedir. Doktorun tavsiye edeceği egzersizler ile kişinin yürüyüşler ile rahatlaması ve uzun vadede sağlığının daha düzenli hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Kanser hastalığında da bağırsak hastalığına benzer belirtiler görülmektedir. Ancak bu durumlarda kişinin paniğe kapılmadan önce mutlaka bir uzmana başvurması ve test yaptırması gerekmektedir. Özellikle dışkıda görülen kan bu durumlarda önemli belirtilerden biri olarak sayılabilmektedir. Tabi ki bu durum her dışkıda kan gözlemlenmesinde kişinin kanser olduğu manasına gelmemektedir.

 

 Bağırsak hastalıklarında, kişinin vücudundaki D vitamini ve kalsiyum ihtiyacının karşılanması çok önemlidir. Bu hastalıklarda eğer ciddi bir durum veya çok ciddi bir ilerleme yoksa kişilerin hayat tarzlarını ve beslenme şekillerini düzenledikten sonra büyük ölçüde iyileşme sağlanabilmektedir. 


Bağırsak , Hastalıkları , Ne , İyi , Gelir

Yorum Yap

Not: Html Kullanılamaz!

Benzer Maklaleler

Sağlık Nasıl Kazanılır


  • 2304
  • 0
  • 0

Sağlık Nasıl Kazanılır

daha fazla